2010. február 25., csütörtök

Kígyók - Királypiton (Python regius)



Királypiton [Labda piton]
(Python regius)


Előfordulás: Közép és észak Afrika.
Nagy számban előfordulnak, de a bőrkereskedelem és az élőhelyük rombolása miatt számuk fogyatkozóban van. A vadbefogott állatok fogságban nehezen fogadják el a táplálékot, de a fogságban született kígyók jobban boldogulnak (persze, a kellő feltételek mellett) egy terrarista kezében.

1.5-4 éves korukig válnak ivaréretté (általában a 3 éves példányok már szaporíthatóak), a tenyész évszak általában novembertől márciusig terjed, ez idő alatt ne etessük. Győződjünk meg róla, hogy mielőtt tenyésztésre szánjuk el magunkat a kígyó egészséges, és jó kondiban van, mivel megviseli a szervezetét. 4-12 tojást raknak, melyek kb 2 hónap alatt kelnek ki.

A törzsalak fekete-sárga, illetve barna vagy arany foltok a fekete alapon, de az albínótól a szürkéig rengeteg színvariációban előfordulhat (képek lent). A nőstények 1-1.5 méterre nőnek meg, a hímek kb 60-90 cmre.

Fogságban akár 20-40 évig is elélhetnek. A legöregebb fogságban élő királypiton 49 évig élt.

Nevét (labda piton, angolul ball python) egyedülálló védekezési szokásáról kapta, ha fenyegetve érzi magát, labdává gömbölyödik fejét és farkát behúzva, saját törzse közül ki lesve, akár gurigathatjuk is őket :) Bár ez esetben könnyen lehet hogy pár hónapig nem fog rendesen enni. Védekezésként ritkán harap.


Kezdő kígyósoknak nyugodtan ajánlható, könnyen tartható, barátságos faj: jól tűrik a kézbevételt és a molesztálást, türelmesek.

Fontos, hogy olyan állatot válasszunk, amelynek tiszta a szeme és a bőre, a teste kerek, jól lélegzik, illetve aktívan nyújtogatja a nyelvét ha kézbe vesszük. Általában szégyenlősek ha a fejükhöz érnek, vagy idegenek veszik őket kézbe, ilyenkor gyorsan hátrakapják a fejüket hogy elkerüljék az általuk nem akart kontaktust.

Miután hazavittük, hagyjuk egy pár napig nyugodni, hogy hozzászokhasson az új környezetéhez, de ezután kézbe vehetjük. Fontos hogy nyugodtan bánjunk vele, és nem kell megijednünk ha sziszegni kezd és öltögeti a nyelvét, csak fenyegetőznek általában ilyenkor. A mindennapi foglalkozás ki fogja alakítani a kölcsönös bizalmat.
Ha nyakra vagy kézre tekeredne és nem enged, lassan és finoman a farkánál fogva tekerjük le, ne a fejéhez nyúljunk.

Etetés után ne nyúzzuk pár napig, hogy ne hányja vissza az egerét.





Morphs:
(Kattints a többi képért!)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése